Кафедра трансляційної медичної біоінженерії

Кафедра трансляційної медичної біоінженерії

Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”

Виступ М.З.Згуровського на церемонії вручення йому Вищої почесної нагороди Університету Сока

Незважаючи на географічну віддаленість наших країн, є загальні риси, що поєднують наші народи. Перше, на жаль, – це трагічний досвід радіоактивного опромінення. Друге – прагнення до збереження духовної самобутності, закладеної в багатстві культур та історії обох країн.

На цих пріоритетних для наших народів напрямах зосереджено і міждержавне співробітництво. Внесок Японії тільки у вирішення проблем, пов’язаних з наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС, складає понад 100 млн доларів. Важливою для України є підтримка японського уряду й у сфері охорони здоров’я та культури. Спеціальні гранти отримали: дитяча лікарня Охматдит; Національна філармонія України, Національний музей історії України, Національний драматичний театр ім. І.Франка, Національна опера України.

Нині Україна переживає непростий період реформування політичної й економічної сфер. Країні необхідні економічні реформи і поліпшення інвестиційного клімату.

Японія в 1960-1970 рр. стала прикладом реалізації так званого “економічного чуда” – вона в стислий термін подолала відставання від передових країн світу. Україна на початку третього тисячоріччя також має потребу в розвитку відповідно до моделі “економічного стрибка”. І тут ми розраховуємо на використання японського досвіду та потенціал японських інвестицій.

Під час торішнього візиту до Японії Президента України Віктора Ющенка була обнародувана спільна заява про нове партнерство в ХХІ сторіччі між Японією й Україною, сподіваємося, що це партнерство буде служити зміцненню наших країн і зближенню наших народів.

Важливим пріоритетом співробітництва є освітня сфера. НТУУ ”КПІ” – найбільший технічний університет України – є активним учасником такої співпраці. Так, з 2003 року в структурі нашого університету діє Українсько-японський центр, метою якого є сприяння розвиткові співробітництва між НТУУ “КПІ”, організаціями України і японськими партнерами – організацією JICA (Japan International Cooperation Agency) в освітній, науково-технічній, культурній, економічній та інших сферах.

В Угоді (у формі обміну нотами) між Міністерством економіки України і Міністерством закордонних справ Японії про реалізацію проекту міжнародного технічного співробітництва “Українсько-японський центр” НТУУ “КПІ” визначений як приймаюча сторона (реципієнт) проекту.

На будівництво приміщення для Українсько-японського центру уряд України виділив кошти з державного бюджету в розмірі 600 тис. грн у 2005 р. і 2 млн 950 тис. грн у 2006 р. Сподіваємося, що центр буде сприяти розвиткові інженерних факультетів університету через виконання вченими НТУУ “КПІ” та японськими колегами нових спільних великих науково-технічних проектів.

Одним з них є проект “Передача інформаційних технологій в Україну”, що виконується в рамках Програми Розвитку ООН в Україні й фінансується японським урядом. Відповідно до цього проекту в 2005 р. університет одержав різного обладнання на загальну суму 200 тис. грн.

Крім матеріальної, проект має значну інтелектуальну складову. Київській політехніці передаються технології дистанційного навчання і навчальні курси для підготовки інженерів з комп’ютерної техніки, розроблені японськими педагогами й успішно адаптовані в Польщі, на базі Польсько-японського інституту інформаційних технологій, що також є учасником даного проекту.

Однією з останніх ініціатив НТУУ “КПІ” щодо розвитку співробітництва між Україною й Японією є встановлення контактів між ученими, які займаються проблемами подолання наслідків ядерних катастроф у містах Хіросіма і Славутич (Чорнобиль) з використанням телемедицини, через Національну комісію України у справах ЮНЕСКО. Першим кроком у реалізації цього проекту могло б стати проведення телеконференції між ученими Японії й України (за участю медико-інженерного факультету КПІ) з проблем моніторингу здоров’я населення, що проживає в зонах ризику – містах Хіросіма і Славутич. НТУУ “КПІ” пропонує в цілому розвивати партнерство міст Хіросіма і Славутич, про що попередньо – під час візиту в Японію в 2005 році – відбулася розмова з мером Хіросіми. 27 грудня 2005 р. під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Японії в Україні п. Мабучі ця ідея, висловлена з боку НТУУ “КПІ”, була схвально ним сприйнята.

Перебуваючи сьогодні в гостях в Університеті Сока, хотів би висловити глибоку вдячність за запрошення відвідати Японію і познайомитися з діяльністю всесвітньо відомого буддійського миротворчого товариства “Сока Гаккай Інтернешнл” (Сока Гаккай – товариство творення духовних цінностей). Філософські ідеї, гуманістичні погляди, життєві принципи цього товариства надихають людей ставитися з оптимізмом до дня сьогоднішнього і вірити в краще майбутнє; вчать позитивно вирішувати складні задачі буття, спонукають до вдосконалювання свого характеру, своєї внутрішньої природи і сили для того, щоб облагороджувати набутими духовними досягненнями навколишній світ, – зрозумілі й близькі науково-освітній сфері України, зокрема київським політехнікам.

Погляди великого японського педагога Цунесабуро Макігучі, засновника товариства “Сока Гаккай” і вчителя п. Ікеди – шановного Джосея Тода, про ставлення до життя як до безперервного процесу навчання, творчості і творення різноманітних цінностей – надзвичайно співзвучні ідеям, які сповідує сучасне міжнародне співтовариство. Навчання через усе життя – це положення стало ключовим у визначенні стратегії розвитку освіти для багатьох країн світу.

Диплом і медаль Вищої почесної нагороди Університету Сока сприймаються нами як висока оцінка діяльності Національного технічного університету України “КПІ”, спрямованої на зміцнення співробітництва між Україною й Японією в науково-освітній сфері. Хотів би висловити щиру вдячність панові Дайсаку Ікеді й керівництву Університету Сока за таку оцінку та сподівання на успішне подальше співробітництво.