Кафедра трансляційної медичної біоінженерії

Кафедра трансляційної медичної біоінженерії

Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”

Математичне свято імені Михайла Кравчука в КПІ

У нашому багатотисячному університеті наукові конференції – не рідкість. Студентські, молодих учених, міжнародні, теоретичні, технічні, гуманітарні – сприймаються як буденні події. Але раз на два роки відбувається конференція особлива, несхожа на інші – Міжнародна наукова конференція імені академіка М. Кравчука.

Михайло Пилипович Кравчук (1892–1942) – найвизначніший український математик ХХ сторіччя. Його наукові праці з вищої алгебри та математичного аналізу, теорії функцій дійсної та комплексної змінних, теорії диференціальних та інтегральних рівнянь, теорії ймовірностей та математичної статистики увійшли до скарбниці світової науки. М.Кравчук багато зробив для розвитку математичної освіти в Україні: був засновником математичних кафедр у кількох київських інститутах, створював українську математичну термінологію та ін. Він вчив математики Архипа Люльку, Сергія Корольова, Володимира Челомея – студентів КПІ, що стали прославленими конструкторами.

Конференція ім. Михайла Кравчука, який завідував у КПІ кафедрою вищої математики, особлива не тільки тим, що присвячена великому вченому і педагогу, а й своєю особливою атмосферою свята – свята духовного єднання тих, кому небайдужі проблеми науки, математики, збереження і розвитку духовної спадщини, кого цікавить наше історичне минуле і водночас тих, хто турбується про майбутнє. Вона не залишає байдужими навіть тих, хто далекий не тільки від сучасних проблем математики, а й від математики взагалі. З року в рік конференція збирає все більше учасників. Цьогорічна – 11-та – приймала гостей із 17 країн світу і з усіх областей України. Тези доповідей підготували більше тисячі науковців, серед яких багато молоді.

18 травня переповнена зала Вченої ради зібрала математиків, фізиків, істориків, учителів. Уже традиційно на відкриття завітали земляки М.П.Кравчука.

Тон конференції задала у своєму виступі професор ФМФ Н.О.Вірченко, яка докладає дуже багато зусиль для популяризації праць великого математика, увічнення його пам’яті, для організації конференцій його імені. Ніна Опанасівна виступила з палкою промовою – нагадала присутнім про трагічну долю вченого, життя якого урвалося в таборах далеко від рідного краю, на Колимі. Присутні вшанували пам’ять М.Кравчука хвилиною мовчання. У виконанні хору “Вервиця” (керівник – М. Герцик) звучить пісня про Україну, яка всім нагадала, що девізом М.Кравчука був: “Моя любов – Україна і математика”.

І далі – вже традиційно для конференцій імені М.Кравчука – лунали вітання, наукові повідомлення, виступи митців.

З вітальним словом виступив відомий український політик і громадський діяч академік НАН України І.Р. Юхновський. Від НАН України виступав також проф. Василь Шендеровський з Інституту теоретичної фізики.

Дуже зворушливими були виступи земляків М.П.Кравчука. Директор музею М.Кравчука в с.Човниця (Волинь), де народився майбутній вчений, Є.С.Лукашук привезла грудочку землі з його малої батьківщини, хліб-сіль та вишитий рушник – прадавні українські святині. Цікавим був виступ О.І.Цимбала – директора школи с. Саварки на Київщині, в якій на початку 20-х років минулого сторіччя викладав математику М.П.Кравчук.

Учасників конференції привітав правнук М.П.Кравчука Микита Білий, переможець багатьох математичних олімпіад, який цього року закінчує школу, та колишній працівник КБ С.П. Корольова Іван Бровко.

Доктор І. Качановський (Канада), який нещодавно встановив роль математичних праць М.Кравчука у створенні першого електронного комп’ютера, розповів про останні результати своїх пошуків в архівах США і Канади.

Декан механіко-математичного факультету Київського національного університету ім. Т.Шевченка проф. І.О.Парасюк відмітив, що конференції ім. Кравчука і за чисельністю учасників, і за рівнем доповідей перетворилися на математичні конгреси.

Були й цікаві нововведення. Вперше пам’ятними медалями ім. М.П.Кравчука було відзначено ряд науковців – “за дослідження і популяризацію життя й діяльності видатного українського математика Михайла Кравчука”.

Стипендіатам стипендії ім. академіка Кравчука – студентам ФМФ Олександрі Кравченко, Миколі Яременку, Сергію Чвиру вручили дійсно цінні подарунки – “Вибрані математичні праці” М.Кравчука.

Учасники конференції переглянули документальний фільм “Голгофа академіка Кравчука”.

Між виступами й вітаннями звучали вірші і пісні. Вірші читали поетеса Н.І.Півторацька з м.Богуслава та учні з с. Човниця Тарас і Павло Свиновеї. Виступала чудова співачка Л. Коцюк – старший викладач ФМФ.

Після такого надихаючого початку учасники конференції продовжили роботу у чотирьох секціях, назви яких відповідають основним напрямам роботи М.Кравчука: “Диференціальні та інтегральні рівняння, їх застосування”, “Алгебра, геометрія. Математичний та чисельний аналіз”, “Теорія ймовірностей та математична статистика”, “Історія та методика викладання математики”. Зокрема, завдяки конференціям праці М.Кравчука стають зразком для наслідування, ідеї його збагачуються пошуками молодих науковців в Україні й далеко поза її межами.

Думається, учасники конференції назавжди запам’ятають цю радість спілкування однодумців, людей небайдужих до науки, до математики, до історичної спадщини. А ім’я академіка Кравчука житиме, доки житиме математика.