Кафедра трансляційної медичної біоінженерії

Кафедра трансляційної медичної біоінженерії

Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”

Турецько-український семінар з високих технологій

12-17 березня в м. Гебзе, що поблизу Стамбула, проходив перший турецько-український науково-практичний семінар з високих технологій, який був ініційований та організовувався за підтримки Посольства України в Туреччині.

Місце семінару вибрано не випадково. В м. Гебзе, на березі Ізмірської затоки Мармурового моря розташований найбільший в Туреччині та єдиний у своєму роді науково-технологічний центр високих технологій. На його базі проходили робочі засідання експертних груп.

Метою семінару було знайомство з досягненнями вчених двох країн у стратегічних для Туреччини напрямках розвитку технологій та обговорення перспектив співпраці. Це була перша широкомасштабна зустріч українських та турецьких фахівців. На семінар були запрошені вчені з провідних установ Національної академії наук України, Національного космічного агентства України, вузів. Робота семінару була організована в 4-х секціях: аерокосмічній, матеріалознавства та нанотехнологій, сучасної електроніки, енергетики.

До семінару виявили великий інтерес провідні компанії та вузи Туреччини, серед яких: головна науково-досліднка установа ракетно-космічної галузі БІЛЬТЕН, Рокетсан, Турецька аерокосмічна індустріальна група, технічні університети Анкари, Стамбула, Гебзе. В роботі семінару взяли участь віце-президент комітету з науки та технологій Туреччини – ТЮБІТАК – проф. Омер Анлаган, віце-президент Мармара-центру д-р Мехмет Демірель, голова секції з космічних проблем НАН України, директор Головної астрономічної обсерваторії НАНУ академік Я.С.Яцків, начальник управління НКАУ проф. О.П.Федоров, Посол України в Туреччині О.Л.Міщенко.

Сьогодні Туреччина вкладає великі кошти в розвиток науки і технологій, які визначені державою як стратегічно важливі для країни галузі. Загальний обсяг цих асигнувань перевищує 3% національного бюджету. Характерною особливістю розвитку країни, як, до речі, і багатьох інших країн, що розвиваються, є намагання самостійно створювати конкурентоспроможну продукцію, впроваджувати сучасні технології та виховувати власну наукову та науково-інженерну еліту. При цьому створюються необхідні умови для розвитку наукових досліджень як основи передових технологій. Все це відбувається при гострій конкурентній боротьбі за замовлення, ринки технологій, наукових та освітніх послуг, та намаганні якнайефективнішого використання власних коштів на внутрішньому ринку.

У результаті Туреччина вже має помітні досягнення в електроніці, сільському господарстві, автомобілебудуванні. Великі державні асигнування передбачені в космічній та авіаційній галузях. Туреччина сьогодні використовує декілька супутників зв’язку та мікросупутник, які були створені для неї західними країнами. Сьогодні основними пріоритетами Туреччини в цій сфері є створення космічних систем спостереження за земною поверхнею. Вирішення цього завдання неможливе без участі іноземних фахівців. Але участь іноземних компаній та організацій старанно оптимізується з урахуванням усіх факторів розвитку країни. Надзвичайно великий інтерес та увага приділяється розвитку безпілотної авіації як одного з напрямків безлюдних робототехнічних технологій. У цій проблемі задіяно декілька компаній та провідних вузів Туреччини.

Ці та інші питання обговорювалися фахівцями в стінах Мармара-центру. Експерти обох країн висловились за розвиток контактів як при створенні нової техніки та технологій, так і в проведенні спільних наукових досліджень та обміні спеціалістами.